Start » Hodowla » weterynaria » Zastosowanie komórek macierzystych w leczeniu kontuzji

Zastosowanie komórek macierzystych w leczeniu kontuzji

data publikacji: 28.03.2011, 13:04  |  autor: elwira   |  liczba komentarzy: 0

Fot.: FINISZ

Fot.: FINISZ
Jednymi z najczęściej występujących kontuzji u koni wyścigowych są urazy ścięgien i więzadeł kończyn przednich. Jest to spowodowane dużymi obciążeniami, którym są poddawane te zwierzęta w czasie treningów i wyścigów. Nieumiejętne dobranie warunków treningu oraz obciążeń treningowych, a także wiele innych czynników skutkuje kontuzjami ścięgien i więzadeł. Tradycyjne leczenie tych kontuzji jest niezwykle trudne i mało efektywne, prowadząc w efekcie do powstania tkanki bliznowatej. W większości przypadków następuje spadek wartości użytkowej konia często doprowadzający do zakończenia kariery wyścigowej...

Alternatywę dla tradycyjnych metod leczenia stanowi terapia komórkami macierzystymi, które są coraz częściej stosowane w medycynie regeneracyjnej. Wykorzystując ich duży potencjał proliferacyjny oraz ogromne zdolności naprawcze, otrzymuje się bardzo dobre efekty leczenia ścięgien i więzadeł. Powrót konia do pełnej sprawności następuje w okresie krótszym niż w przypadku terapii konwencjonalnej i co najważniejsze, nowopowstała tkanka jest niemal identyczna jak tkanka ścięgna sprzed urazu.

W celu przybliżenia wyżej opisanego problemu, prezentuję Państwu pracę przeglądową opisującą urazy ścięgien i więzadeł koni wyścigowych oraz możliwości ich leczenia z wykorzystaniem mezenchymalnych komórek macierzystych.
 
 
Stanisław Jaworski, qnwortal.com


PRACA: Wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu urazów ścięgien i wiązadeł koni wyścigowych
 
 
 

© Copyright: Prezentowane zdjęcia i teksty chronione są prawem autorskim,

są wyłączną własnością ich autorów.

Bez ich zgody nie mogą być kopiowane, przetwarzane,

wykorzystywane oraz publikowane w Internecie i innych mediach.